trade@nordis.com.pl, office@nordis.com.pl tel. 68 324 26 91
Lody Warzywa i owoce Dania gotowe Linia Kids

Przepisy

Data dodania: 21.11.2013

Mus z białej czekolady z lodami czekoladowymi

Jakiś czas temu proponowaliśmy ciemną czekoladę z lodami waniliowymi. Dziś odwracamy wszystko o 180 stopni. Biały mus i czekoladowe lody.

Niektórzy uważają, że biała czekolada to nie „czekolada”. I słusznie, jako, że według definicji, którą kiedyś przytaczało Tanio-Szybko-Smacznie, czekoladę definiuje się jako wyrób, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej ogółem. Tymczasem biała czekolada nie ma jej w ogóle. Dietetycy przestrzegają również, że jest ona bardziej kaloryczna i ciężkostrawna, niż czekolada ciemna. Jednak od czasu do czasu można pozwolić sobie na odrobinę słodkości.

Składniki (4 średnie filiżanki):

  • 150 g białej czekolady
  • 300 ml śmietanki kremówki 36 %
  • 4 gałki lodów czekoladowych
  • wiórki kokosowe i małe bezy do przyozdobienia.

Białą czekoladę kruszymy na kawałki i roztapiamy w kąpieli wodnej. Zimną śmietankę ubijamy mikserem w wysokim naczyniu, aby się nie pochlapać. Kiedy śmietana jest już ubita dodajemy do niej porcjami roztopiona czekoladę. Uwaga! Po każdej dodanej porcji czekolady mieszamy mus bardzo krótko, na najmniejszych obrotach miksera. Jeżeli przesadzimy z miksowaniem nasza śmietana łatwo zamieni się w masło.

Gotowy mus powinien być gładki i kremowy.

Mus przekładamy do pucharków lub filiżanek i do każdej z nich dodajemy porcję lodów, posypujemy wiórkami kokosowymi i ozdabiamy bezą. Smacznego!

Return