trade@nordis.com.pl, office@nordis.com.pl tel. 68 324 26 91
Lody Warzywa i owoce Dania gotowe Linia Kids

Przepisy

Data dodania: 18.08.2013

Ciastka francuskie ze szpinakiem i mozarellą

Opisane poniżej ciasteczka zrobione są z ciasta francuskiego i wytrawnego nadzienia, m.in. z mrożonego szpinaku. Ciasto francuskie najlepiej kupić w sklepie w postaci mrożonej. W sumie to jeden z bardziej praktycznych wynalazków kuchennych. Zrobienie samemu ciasta francuskiego zabiera mnóstwo czasu i nie ma pewności, że wyjdzie nam dobrze. Czemu? Odpowiedź jest prosta: w zasadzie to dwa ciasta – grunt i ciasto maślane. Trzeba uformować z nich warstwy, naprzemiennie układać i wprawnie wałkować, aby powstała wielowarstwowa struktura wyglądająca jak listki.

Trzeba tu jeszcze zdemaskować „francuskość” tego ciasta, które jest takie wyłącznie z nazwy. Nie zostało wymyślone we Francji. Znane są przykłady podobnych ciast ze starożytnej Grecji, Rzymu, czy Bliskiego Wschodu, np. turecka baklawa. A mimo to pierwszy przepis, który pojawił się ok. 1650 r. nosi nazwę „ciasto francuskie”. I tak już zostało. W Polsce pierwsze wzmianki na temat tego ciasta pojawiły się sto lat później. Na Kaszubach funkcjonuje legenda jakoby miejscowe „listkowe” ciasto rozpowszechniło się po pobycie Napoleona w Gdańsku w 1807 r.

Składniki:

  • mrożone ciasto francuskie
  • 200 g mrożonego szpinaku
  • 1 łyżka masła klarowanego lub oliwy
  • 0,5 zmiażdżonego ząbka czosnku
  • 125 g mozarelli
  • ok. 100 g szynki
  • 1 duży pomidor
  • musztarda, pieprz świeżo mielony, sól do smaku.

Ciasto francuskie wyjmujemy z zamrażalnika, aby się rozmroziło. W garnuszku rozgrzewamy masło/oliwę i wrzucamy połamaną na kawałki taflę zamrożonego szpinaku.

Dusimy do momentu kiedy odparuje cała woda (ok. 5 min.) i doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem. Pomidora sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy na plastry podobnie jak mozarellę i szynkę.

Rozwijamy rozmrożone ciasto francuskie i wykrawamy z niego za pomocą dużej szklanki lub półlitrowego garnuszka krążki o średnicy ok. 10 cm.

Na krążkach ciasta układamy kawałki szynki i smarujemy je musztardą.

Następnie układamy plastry mozarelli i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.

Dodajemy kawałki pomidora i nakładamy ok. łyżeczki szpinaku.

Smarujemy brzegi krążków wodą i przykrywamy drugim krążkiem ciasta. Delikatnie ściskamy oba brzegi i zawijamy do góry i do wewnątrz.

Pieczemy najpierw w temperaturze 240 stopni przez 15 minut, a potem 10 minut w temperaturze 200 stopni na złocisty kolor. Efekt pysznie wygląda i tak samo smakuje!

Return