trade@nordis.com.pl, office@nordis.com.pl tel. 68 324 26 91
Lody Warzywa i owoce Dania gotowe Linia Kids

Przepisy

Data dodania: 08.08.2013

Melba w szklance

Upały nie odpuszczają. Żeby je złagodzić można sięgnąć po melbę, klasyczny deser lodowy, zrobiony z brzoskwiń i lodów waniliowych, ale podany w szklance.

Przygotowując melbę można zabawić gości lub rodzinę jego historią. Deser zawdzięcza swoją nazwę pseudonimowi australijskiej sopranistki Nelli Melba, sławnej w końcu XIX w. Podano go po raz pierwszy, aby uczcić jej występ w Londynie. Specjalnie na tę okazję sprowadzono z Francji sławnego mistrza kuchni Alexandra Escoffir’a, który przyrządził deser według własnego pomysłu. O ile śpiewaczkę zapomniano, jak wiele gwiazd estrady przed nią i po niej, to Francuz do dziś jest postacią legendarną. Zachowane i wymyślone przez niego przepisy kuchni francuskiej, a także podejście do zarządzania kuchnią, wciąż inspirują szefów kuchni na całym świecie. Apetyt zaostrzony – najwyższy czas na przygotowanie melby.

Składniki (2 duże porcje):

  • 4 gałki lodów waniliowych
  • 2 brzoskwinie (mogą być z puszki)
  • 125 g jagód
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 500 ml mleka.

Do blendera wrzucamy pokrojone i obrane ze skórki brzoskwinie, łyżeczkę cukru waniliowego, 250 ml mleka, 2 gałki lodów waniliowych i miksujemy. Przelewamy brzoskwiniowy koktajl do schłodzonych wcześniej szklanek, w taki sposób, aby zajęły połowę naczynia. Do pustego blendera wrzucamy drugą porcję koktajlu, czyli jagody, łyżeczkę cukru waniliowego, 250 ml mleka, kolejne 2 gałki lodów waniliowych i ponownie miksujemy. Koktajlem jagodowym uzupełniamy delikatnie zawartość szklanek.

Możemy też lekko zamieszać koktajl, aby powstał fantazyjny wzorek.

Return